Найчастіше вживані тости

Найчастіше вживаними формулами “заздоровної” частини тостів є: За твоє (Ваше) здоров’я!; За здоров’я наших друзів (молодих; усіх присутніх) і т.п.). Позаяк застільні промовці в Україні не забувають і за власне здоров’я, то у нас побутує фраза з нказовим дієсловом у 1ій особі множини, яка поєднує адресанта з адресатом(ами): Будьмо здорові! від якої з часом залишилося тільки наше знамените Будьмо!

Наведеними й подібними фразами тост завершується, а починається він формулами типу Дозвольте запропонувати (виголосити) тост за…; Я хочу (Мені хотілося б) запропонувати тост …; Я пропоную підняти (піднести) келихи за…

Знавці стилістичних тонкощів мови доводять, що не можна говорити Я піднімаю (піднімаю; підношу) тост, бо таку фізичну дію виконують із чаркою (келихом, фужером, бокалом, склянкою, кухлем, гранчаком іт.д.). А тост можна лише виголошувати або пропонувати. Незважаючи нате, що, словники фіксують словосполучення підіймати, піднімати тост й ілюструють його вживання прикладами із радянської класики’, стилісти таки мають рацію: тост треба виголошувати, бо тост, за цим же словником, – промова, а як можна підняти чи піднести промову?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *