Подяка в українському мовленні

В українському мовленні застосовуються й інші формули подяки:
1) з прикметником як семантикограматичним центром, напр.: (Я) (так; щиро; сердечно) вдячний тобі (Вам) за…;
2) з іменником як центральним словом, напр.: Моя тобі (Вам) подяка (вдячність) за…; Прийми(іть) мою (глибоку; сердечну; щиру) подяку за…
3) з головним реченням, яке виражає стан душі адресанта, його наміри тощо, і підрядним, в якому містяться слова вдячності, напр.: Мені браку є слів, щоб висловити тобі (Валі) усю глибину моєї вдячності; Якби ти (Ви) знав(ли), наскільки я вдячна тобі (Всім) за…!; Хочу вірити, що ти (Ви) відчуваєш(єте), яка я вдячна тобі (Вам) за…

‘Відома українська письменниця Докія Гуменна, описуючи праісторичні корені звичаїв, вірувань, (і слів!) нашого народу, зазначає, що “спаси, Біг!” – це “побажання моєму добродійникові найкраще, що я можу йому побажати, щоб Бог його спас, тобто з’їв. (…) В усьому цьому ми зустрічаємось із якимось мої утнім запереченням смерти, із відсутністю страху зникнення, із непереможною віцею в дальше життя. Хіба це смерть, коли я переходжу до тіла Бога чи до тіла моїх нащадків?”. (Гуменна Д. Благослови. Мати!: Казкаесей. – Репр.вид. – К., 1994. – С. 2627).

Невербальні знаки, які супроводжують мовні формули вдячності, – це більш або меті і глибоке нахиляння голови, потиск руки, обійми, поцілунок. Останні три несловесні вияви вдячності можливі лише між близькими людьми: родичами, членами згуртованого колективу, друзями. В інших випадках свої наміри щодо вираження вдячності у такий спосіб потрібно спочатку висловити: Дозвольте потиснути Вашу руку (обняти Вас; поцілувати Вас (Вашу руку)).

Як реплікивідповіді на подяку вживаються стандартні фрази Прошу!; Будь ласка!;
Нема за що (дякувати); Не варто дякувати; Мені було приємно тобі (Вам) допомогти; Я радий, що ти (Ви) задоволений (ні); Це я мав би тобі (Вам) дякувати та ін. У Гали чині поширена формула Прошу на другий раз. Дітям, за доброю українською традицією, говорилося, а подекуди й нині говориться: Рости великий (а)!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *