Ще низка порад та рекомендацій — 12

28. Бути людиною слова. Це одна з найвартісніших соціальних ознак особистості. Коли немає твердої впевненості у дотриманні слова, то доцільно про всяк випадок “застрахуватися” фразами на зразок: Я постираюсь (намагатимусь) зробити все. що зможу, На жаль, не можу дати тобі (Вам) стовідсоткових гарантій. Єдине, що обіцяю, – це докласти максимум зусиль; Якщо не завадять якісь непередбачені обставини, зроблю це обов’язково. Головне ж – справді докласти зусиль і виконати обіцяне. Можна не обіцяти, але зробити. Є така східна мудрість: сказав і зробив людина, сказав і не зробив – віслюк, не сказав і зробив – лев!

29. У розмові з іноземцями в Україні послуговуватись українською мовою, якщо вони нею бодай трішки володіють. Їхньою або третьою мовою спілкуватися лише тоді, коли вони цього однозначно бажають. За кордоном намагатися говорити мовою країни перебування.

30. Ясно усвідомлювати, що те, як людина говорить, засвідчує, яка вона є. “Ніщо не виказує походження, освіту, самодисципліну й виховання так швидко й промовисто, як слова, що ми їх уживаємо, і те, як ми їх вимовляємо”, – писала “перша дама етикету” в Америці Емілія Поуст. Це не нова думка. Подібне писали ще в стародавньому Єгипті й Індії. Вміння розумно й гарно говорити, мистецтво спілкування цінувалося й цінуватиметься скрізь і завжди.

Якщо людина хоче йти шляхом самовдосконалення, щоб бути кориснішою і приємнішою для інших людей, вона має постійно поглиблювати й розвивати свою мовну компетенцію та вдосконалювати свою майстерність спілкування.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *