Прийменники — 4

ПРИКЛАДИ.
Гей, що я ув охотне військо од’їхав, З отцем Думи. УАН. 153. – Бо це служив тоді год ув одного чоловіка за день проса – да й пропало, горобці випили Рудч. ЮРС. в. І. 90. – Продав її, сів ув очереті й кричить по козинячій Рудч. ЮРС. в. І. 67. – Ув одного чоловіка був кіт старий, неспособний миші ловить ib. 23. – А сам пристав ув улани Макс. УНП. ч. І. 162.
Цієї форми широко вживали Куліш, Федькович та інші ).
Прийменник у (в), ув, уві з місцевим, надзвичайно поширений в українській мові, творить низку характеристичних зворотів і взагалі має велику вагу в українській фразеології. тут даю на увагу лише звороти на ознаку місця з прийм. у (в) і місцевим; пор.: у порозі, у дверях (відповідно й замість в (у) з родовим; пор. рос.: у порога, у дверей).

ПРИКЛАДИ.
Ой заревла в порозі корова Чуб. V. 49. – Мене бугай уб’є якраз у брамі Чуб. ІІ. 14. – Прийшла до вікна, стала у вікні Kolb. P. II. 237. – Мати з роботою сидять у дверях ЖС. ІІ. 193. – В той час увіру, ой як скажуть клякнути у престолі і рученьки зв’яжуть Уш. п. Чуб. V. 89 ).
Пор. також у старій укр.: Литовскимъ княземъ стати оу холм? ( = у холма) АЗР. І. І. Тимч.
Увага. У висловах: він живе (сидить, мешкає) на (рос.) Громадянській вулиці, пор. з прийм. у (в): він живе… у вулиці Громадянській. Пор також і західнє (Гал.): жити при вулиці ) (чи не польонізм? przy ulicy). Пор.: Я б вам радив зостановитись при вулиці Ріволі Л. Укр. VI. 96. М. Сул.
Пор. також і такі звороти з прийменниками у (в) та місцевим: От, багатир того й не рощитує, що йому оддасть, – чи в скотині, чи в дітях, чи в своєму здоров’ю, чи в хлібі Рудч. ЮРС. в. ІІ. 27. – Приходить же він до… сидить у столі, а та ж…. у кімнаті другій Рудч. ЮРС. в. І. 212.
11. Прийменник «за» з орудним.
У народній мові поширені конструкції з прийм. за та орудним відмінком.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *